HAKKIMIZDA

ROZA ÇOCUK'A HOŞGELDİNİZ,

Çocuk minyatür insan mıdır? Belki ‘evet’, belki de ‘hayır’dır bu sorunun cevabı. Bilinen bir gerçek var ki o da şudur: Çocuk insanın özü ve yarına dair umududur. Tomurcuk güle, yeni yeni uçmaya çalışan kuşa, kozasını terke hazırlanan kelebeğe, dalında nazlı bir edayla etrafı süzen meyveye benzer. Kıymeti tartışılmaz çocuğun, bu yüzden korunması, kollanması, gelişimine saygı ve sevgi ile özen gösterilmesi şart. Bu yüzden Roza Yayınevi'nin gözünün ışığıdır çocuklar.

Çocuk gelişimi sadece bedenden ibaret bir yöne sahip değil. Eğer öyle olsaydı ne kadar da basit olurdu her şey. Onların karınlarını doyuracak, fiziksel olarak büyümelerine yardımcı olacak maddi gıdaları sağlar, bir kenara çekilirdik. Oysa sadece bedensel olarak gelişip büyümüyor çocuklarımız. Karakter ve akıl olarak değişiyorlar gün ve gün. Bu değişimin daha iyiye, daha güzele, daha doğruya yönelik olması biz yetişkinlerin elinde.

Bencil yanlarımız var birçoğumuzun, sevgiye değil nefrete dönüveren yüzlerimiz. Ötelemeyi, kavgayı ne kadar çabuk başarıyoruz. Çocuklarımız da bizi örnek alarak zamanla özlerindeki cevherden uzaklaşıyorlar. Onlara hediye olarak aldığımız silah türevi oyuncaklar, vurdulu kırdılı bilgisayar oyunlarını oynamalarına göz yummalarımız zaten kötü olan gidiş yönümüzü felakete dönüştürüyor. Bu içler acısı durumumuzdan bizleri ancak sevgi kurtarır. Çocuklarımıza onu öğretmeliyiz. Al al açan bir gülü dalından koparamamayı, yuvasından düşen serçeye kaybettiği sevinci iade etmeyi, insan olmanın bencillikten değil paylaşmaktan geçtiğini, alınteri ile kazanılan helal lokmanın kürelere sığmaz değerini nakşetmeliyiz onların minicik yüreklerine. Roza Yayınevi'nin Çocuk Edebiyatına yönelik genel anlayışı budur.

Çocuk ve edebiyat... Yan yana gelince birbirine yakışan iki muhteşem renk onlar. İnsanlığın ayın aydınlığına benzer, günün ışıltısına denk yanları. Yarına bakan yüzümüz, bizi karanlıktan koruyan gözümüz onlar. Öyküler yazmalıyız çocuklarımız için, şiirler, masallar... Ninniler söylemeliyiz küçük kulaklarına onların, şekerden sözler icad etmeliyiz, rengarenk uykularına uyan pamuktan düşler... Kötülüklerle henüz kirlenmemiş zihinlerini yormadan gerçekleri göstermeliyiz ışıltılı gözlerine. Edebiyatın asıl güzelliği işte bu.

Roza Yayınevi olarak çocukların masum yanlarına hayranız. Su gibi duru duygularına, almaktan vermekten azade görüşlerine. Henüz karmaşık düzenlerle tertip edilmemiş tertemiz dünyalarına. Çocuklara yönelik her sözümüz, her eserimiz onların kıymetlerine denk olsun istiyoruz. Bir toplumun en değerli varlığı yeni yetişen nesilleridir. Çalakalem, basit edebiyat eserlerini hak etmez bu yüzden çocuklarımız.

Roza Yayınevi'nin amacı kaliteli, yüksek edebi seviyeye sahip eserlerle Çocuk Edebiyatımızı geliştirmek. 'Edebi zevk' denilen ve her insanda olması makbul olan birikim çocukken elde edilmeye başlanır. Çocuk kitap sevgisini kendi dünyasına uygun öykülerle, masallarla, şiirlerle ve birbirinden albenili boyama kitaplarıyla kazanır. Onlara layık eserler sunmak kararlılığı ve iddiasıyla yola çıktık. Yanımızda çocuklar, aklımızda çocuklar, kalbimizde çocuklar olacak her zaman...

 

İlginize teşekkür ederiz...

Roza Çocuk Yayınları