Somni "Uyutan Hikayeler"

Kitabın Adı: Somni "Uyutan Hikayeler"
Yazar: Zühre Koç
Resimleyen: Yılmaz Avşin
ISBN: 978-605-9755-18-4
Sayfa Sayısı: 48
Ebad: 16x19,5 cm
Kağıt Kalitesi: 70 gr. Enso
Kapak Cinsi: Amerikan Cilt
Dili: Türkçe
Fiyatı: 10 TL
Çıkış Tarihi: Mayıs 2016
Basım Bilgisi: (1. Baskı)
Kategori: Hikaye

 

Çocuk gelişimini desteklemek amacıyla hazırlanmış deneysel bir çalışmanın sonucu olan Somni, uyku hikâyeleri; çocuklarımızı sağlıklı ve mutlu bir şekilde uyutan beş hikâyeden oluşuyor. Somni hikâyelerinin çocuklar üzerindeki olumlu etkileri; psikolog, pedagog ve eğitimciler tarafından gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda kanıtlanmış durumda.

Uyku kavramı, üzerinde düşünülmeye ve çalışılmaya değer bir özellik göstermektedir. Uyku çocukların ve bebeklerin temel gereksinimlerden biri. Bu nedenle Somni oldukça değer taşıyan bir eser. Çalışmanın son şeklini almasına psikologların titiz incelemeleri önemli katkılar sağladı. Eser üç ve yedi yaş arası çocuklarda denendi. Tüm bu çalışma ve deneylerin sonucunda çocuklarımız için oldukça faydalı bir eser ortaya çıktı. Elbette çocuklarımız ve onların şeker pembesi uykuları böylesi titiz bir çalışmayı hak ediyorlar doğrusu.

Ne diyelim öyleyse Somni ile tatlı uykular, sevgili çocuklar…

 

UYKU KİTABI VE ÇOCUKLAR

Çocukları uyutmak… Ne kadar önemli ve hassas bir konu. Zorlamadan, sürtüşüp didişmeden onları önce yatağa sonra uykuya gönderebilmek bazen gerçekten ustalık istiyor. Uyumak yerine biraz daha bizimle kalmak isteyen, biz ebeveynlerini uykuya göndermeden uyumamakta direnen çocuklarımızın sayısı hiç de az değildir. Oysaki tüm çocukların uykuda geçirmeleri gereken süreler vardır. Hepimiz çocuklarımızın iyi bir uyku alması gerektiğinin farkındayızdır. Ama bir de gelin bunu o sevimli afacanlara anlatın…

Uzmanlar, çocukların yeterince uyumamalarının doğuracağı sonuçlar konusunda bizi uyarıyorlar. Dikkat ve konsantrasyon sorunları, hiperaktivite, öğrenme güçlükleri, davranış bozuklukları... Bunlar uykusuzluğun çocuklarda meydana getirebileceği ciddi sorunlardan bazıları. Ancak uzmanlar, çocukların yeterince uyumaları kadar, onların uykuya yatırılma şekillerinin de önemli olduğunun altını çizmekteler. Çocukları zorla yatırmak ebeveyn çocuk arasında ciddi ilişki sorunları doğmasına neden oluyor. O halde ne yapacağız?

Hem çocuklarımızı zamanında yatırıp uykularını yeterince almalarını sağlamak, hem de onları zorlamadan yatağa gönderebilmenin yolu nedir? Yazar bunun çok eğlenceli ve son derece basit bir yolunu bizlerin hizmetine sunuyor… “SOMNİ Uyutan Hikâyeler” kitabı ile çocuklarımızla yaptığımız uyku savaşlarına son veriyor…
Kitap sadece bir hikaye kitabı değil, çocukları kısa sürede (ortalama 5-10 dakika içerisinde) uyutuyor. Tamamen çocukları uyutmak üzere tasarlanmış öykülerden oluşuyor. 3-7 yaş dönemi çocukların hedef grubunu oluşturduğu hikâyeler birbirinden sevimli kahramanlar ve birbirinden sevimli olaylardan oluşuyor. Çocuklar bu sevimli kahramanlarla hem sıcacık tatlı hayallere dalıyor, hem de güvenli bir uykunun kollarına kendilerini bırakıyorlar. Ebeveynler olarak bizlere de yavrularımızın sağlıklı bir şekilde büyüyüp geliştiklerini izlemek kalıyor…

Zühre Koç; 1976 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Zonguldak’ta tamamladı. 1993 yılında Konya Selçuk Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi’nin “Anaokulu Öğretmenliği” bölümünü okumaya başladı ve 1997 yılında mezun oldu. 1997 yılında İstanbul’da, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda öğretmenlik hayatına başladı.

Zühre Koç sorgulayan ve sürekli gelişen bir gelecek yetiştirme amacı ile Okul Öncesi Eğitim kitapları yazmaya başladı. 2012 yılında kendisi gibi eğitimci olan eşi Selçuk Koç ile birlikte yazdığı” İlk Sevincim “adlı eğitim kitapları ile yazarlık serüvenine atıldı.

Zühre Koç yazmanın dünyaya açılan en renkli kapısı olduğunu hissettikten sonra bunu ömür boyu sürdürmeye karar verdi. Yazarlık hayatına bu kez farklı bir türle devam eden yazar roman türünde eser yazmaya başladı. 2015 yılında “Lena’nın Masalı” adlı romanı basıldı. Zühre Koç, Lena’nın Masalı’nda bir hayat hikayesini; farklı bir bakış açısı ile, kayıp bir masal kitabını konu alarak anlattı.

Evli ve bir çocuk annesi olan Zühre Koç, eğitim hayatına da devam etmektedir. İstanbul Aydın Üniversitesi’nde İşletme Yönetimi alanında yüksek lisans yapmakta, “Masal kitaplarının okul öncesi çocuklarının gelişimi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri” üzerine tez çalışmasını sürdürmektedir. Büyükçekmece Adem Çelik İlkokulu Anasınıfında öğretmenlik hayatına devam eden yazar, okuyucularına yeni eserleriyle de ulaşabilme arzusu ile yazma çalışmalarını sürdürmektedir.