Hakkımızda

ROZA ÇOCUK’A HOŞGELDİNİZ,

Çocuk minyatür insan mıdır? Belki ‘evet’, belki de ‘hayır’dır bu sorunun cevabı. Bilinen bir gerçek var ki o da şudur: Çocuk insanın özü ve yarına dair umududur; tomurcuk güle, yeni yeni uçmaya çalışan kuşa, kozasını terke hazırlanan kelebeğe, dalında nazlı bir edayla etrafı süzen meyveye benzer. Kıymeti tartışılmaz çocuğun, bu yüzden korunması, kollanması, gelişimine saygı ve sevgi ile özen gösterilmesi şart.

Çocuk gelişimi sadece bedenden ibaret bir yöne sahip değil. Eğer öyle olsaydı ne kadar da basit olurdu her şey. Onların karınlarını doyuracak, fiziksel olarak büyümelerine yardımcı olacak maddi gıdaları sağlar, bir kenara çekilirdik. Oysa sadece bedensel olarak gelişip büyümüyor çocuklarımız. Karakter ve akıl olarak değişiyorlar gün be gün. Bu değişimin daha iyiye, daha güzele, daha doğruya yönelik olması biz yetişkinlerin elinde.

Çocuk ve edebiyat… Yan yana gelince birbirine yakışan iki muhteşem renk onlar. İnsanlığın ayın aydınlığına benzer, günün ışıltısına denk yanları. Yarına bakan yüzümüz, bizi karanlıktan koruyan gözümüz onlar. Öyküler yazmalıyız çocuklarımız için, şiirler, masallar… Ninniler söylemeliyiz küçük kulaklarına onların, şekerden sözler icat etmeliyiz, rengârenk uykularına uyan pamuktan düşler… Kötülüklerle henüz kirlenmemiş zihinlerini yormadan gerçekleri göstermeliyiz ışıltılı gözlerine. Edebiyatın asıl güzelliği işte bu.

Roza Çocuk Yayınları olarak çocukların masum yanlarına hayranız. Su gibi duru duygularına, almaktan vermekten azade görüşlerine. Henüz karmaşık düzenlerle tertip edilmemiş tertemiz dünyalarına. Çocuklara yönelik her sözümüz, her eserimiz onların kıymetlerine denk olsun istiyoruz. Bir toplumun en değerli varlığı yeni yetişen nesilleridir. Çalakalem, basit edebiyat eserlerini hak etmez bu yüzden çocuklarımız.

Roza Çocuk Yayınları’nın amacı kaliteli, yüksek edebi seviyeye sahip eserlerle Çocuk Edebiyatımızı geliştirmek. ‘Edebi zevk’ denilen ve her insanda olması makbul olan birikim çocukken elde edilmeye başlanır. Çocuk kitap sevgisini kendi dünyasına uygun öykülerle, masallarla, şiirlerle ve birbirinden albenili boyama kitaplarıyla kazanır. Onlara layık eserler sunmak kararlılığı ve iddiasıyla yola çıktık. Yanımızda çocuklar, aklımızda çocuklar, kalbimizde çocuklar olacak her zaman…

Yılmaz Avşin

Yayın Yönetmeni